search
top

5 książek o Słowianach, które musisz przeczytać

Internet to podstawowe źródło informacji dla wielu osób zainteresowanych rodzimowierstwem i kulturą dawnych Słowian. Mogłoby się wydawać, że w Sieci znajdziemy opracowanie wszystkich istotnych informacji. Dużo w tym prawdy, ale jest także druga strona medalu – nieprawdopodobne ilości bzdur, oraz powierzchowność dostępnych informacji.

Siłą rzeczy, zdobywając wiedzę w tym temacie warto znać kilka publikacji, które zagłębiają się w temat i analizują go znacznie solidniej i rzetelniej niż anonimowe hasło na Wikipedii, czy wpis na amatorskiej stronie internetowej, nie wspominając już o wiarygodności zdobytych w ten sposób wiadomości.

Przygotowując listę kierowaliśmy się dwoma kryteriami. Po pierwsze, proponowane książki muszą być łatwo dostępne dla polskiego czytelnika. Po drugie, muszą być, w miarę możliwości, przystępne w odbiorze – dlatego więc nie uwzględniliśmy tu m. in. Moszyńskiego. Te pięć publikacji uznaliśmy za podstawowe źródła wiedzy dla osoby wkraczającej w świat przedchrześcijańskich wierzeń Słowian. Nie jest to oczywiście lista wyczerpująca temat, ale idealnie nadaje się na pierwsze okołosłowiańskie pozycje na półce.

 

Mitologia Słowian Gieysztor1. Aleksander Gieysztor „Mitologia Słowian”

Ta książka to już swoisty znak czasów. Dla większości miłośników tematu było to pierwsze zetknięcie się z pogańską słowiańszczyzną. Z perspektywy nauki Aleksander Gieysztor dokonał tytanicznej pracy, rozliczając poprzedników i usuwając z rodzimego panteonu nieprawdziwe informacje. Jako pierwszy zastosował do badań nad naszymi mitami komparystykę, która pozwoliła na pełniejsze zrozumienie charakteru wielu bóstw. Chociaż lektura nie należy do prostych, gwarantujemy, że cierpliwość się opłaci, ponieważ jako wstęp do tematu dzieło jest bezcenne. Polecamy też sięgnięcie po uzupełnione wydanie Uniwersytetu Warszawskiego z 2006 roku.

gerlach sanktuaria2. Bogusław Gerlach „Sanktuaria Słowiańskie”

Szukając wiadomości o wierzeniach przodków skupiamy się na mitologii i często zapominamy o dorobku cywilizacyjnym, czy materialnej otoczce kultu notując w głowie jedynie zdawkową wiedzę na temat Arkony i Radogoszczy. W tym przypadku książka Gerlacha stanowi doskonałe uzupełnienie wiedzy. Autor omawiając obyczaje i wierzenia Słowian, ze skrupulatnością kreśli mapę ówczesnego świata, relacji politycznych oraz, co nas interesuje najbardziej, pogańskich miejsc kultu. Dodatkowo Gerlach przemyca informację o tym jak słowiańska kultura przetrwała formalny, tzw. „chrzest polski”, oraz śledzi losy pogańskich świątyń po przyjęciu chrześcijaństwa. Jedynym zarzutem jaki mam wobec tej książki to skupienie się wyłącznie na zachodniej słowiańszczyźnie, pomijając całkowicie Bałkany i ziemie ruskie.

Od prasłowian do Polaków - strzelczyk3. Jerzy Strzelczyk „Od Prasłowian do Polaków”

Ta niepozorna broszurka wydana pod koniec lat 80. stanowi pomimo niewielkiej ilości stron wspaniałe kompendium wiedzy na temat historii Słowian, oraz procesów, które w efekcie doprowadziły do powstania naszego państwa. Za publikacją stoi zresztą nie byle kto, bo Jerzy Strzelczyk, utytułowany mediewista, autor wielu innych fundamentalnych prac na temat naszych korzeni. Stosunkowo niewiele miejsca autor poświęcił religii, skupił się natomiast na kulturze, plemionach i wędrówce ludów. Co jest rzadkością w przypadku tego typu publikacji, w broszurze aż roi się od ilustracji: zdjęć, map, rycin, rekonstrukcji.

4. Jerzy Strzelczyk „Mity, podania i wierzenia dawnych Słowian”4. Jerzy Strzelczyk „Mity, podania i wierzenia dawnych Słowian”

Mimo, że tą książką Strzelczyk nie zabłysnął polecamy ją ze względu na formę. Jest to alfabetyczny, przejrzysty leksykon, który zawsze warto mieć pod ręką. Każde hasło otwiera informacja, której strony Słowiańszczyzny dotyczy opis, a autor wyraźnie podkreśla czy pisze o postaciach historycznych, legendarnych czy rzekomych. Dodatkowo Strzelczyk przywołuje bogaty materiał źródłowy.

boek-i-bogowie-slowian5. Igor Górewicz „Borek i bogowie Słowian”

Przyznajemy, że tę książkę umieszczamy tu z premedytacją. Nie jest to praca historyczna, ani w żaden sposób naukowa. Jest to współcześnie napisana baśń, ale to co ją wyróżnia na tle innych pozycji z półki fantasy, to fakt, że napisał ją zadeklarowany rodzimowierca, a więc po prostu człowiek wierzący. Górewicz pisząc do dzieci przedstawia przy okazji logiczny system religijny, który zaciekawi prawdopodobnie także wielu dorosłych.

To tyle, jeżeli chodzi o nasze propozycje. Nie zgadzacie się z tym zestawieniem? Macie pytania, lub własne propozycje, komentujcie poniżej!

Zobacz też:

3 Responses to “5 książek o Słowianach, które musisz przeczytać”

  1. avatar Arek pisze:

    Gieysztor w swoim dziele propaguje henoteizm, jest kilka ciekawszych pozycji, szczególnie starszych, przed dumezilowskich.

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

top
This site uses cookies. Find out more about this site’s cookies.