search
top

Rodzimowiercze podsumowanie roku 2015

Ubiegły rok dla środowiska rodzimowierczego w Polsce upłynął pod znakiem wielu inicjatyw i znaczących wydarzeń. Poniżej przedstawiamy krótkie podsumowanie. Jeśli o czymś zapomnieliśmy lub nie wiemy prosimy o informację.

 • W dniach 22-23 VII w Łysogórach odbył się III Ogólnopolski Zjazd i Wiec Rodzimowierców. Na miejscu zjawili się delegaci większości wspólnot rodzimowierczych z całej Polski. W skład programu wchodziły prelekcje, obrzędy oraz oczywiście wiec. Do jego najważniejszych ustaleń należy przede wszystkim powołanie Konfederacji Rodzimowierczej – nieformalnej grupy mającej w zamyśle reprezentować interesy środowiska rodzimowierczego. Deklarację utworzenia konfederacji podpisały następujące wspólnoty:
  Gontyna
  Stowarzyszenie Żertwa
  Rodzimowiercy Pomorscy
  Stowarzyszenie Drzewo Przodków
  Wspólnota Rodzimowiercza „Krąg Radogost”
  Stowarzyszenie Kałdus
  WiD
  Gromada Swarga
  ZW Rodzima Wiara
  Wspólnota Rodzimowierców WATRA

11243804_1048755788482534_4949792734756550759_n

Zdj. Krzysztof Majcher

 • Łódzka wspólnota rodzimowiercza „Swarga” zorganizowała spotkanie przedstawicieli wspólnot uczestniczących w II Wiecu Rodzimowierczym połączone z otwartym Łódzkim Spotkaniem Słowiańskim. W maju wspólnota wraz z łódzkim oddziałem Niklota oraz „Drużyną Peruna” współorganizowała wykład dra hab. K. Kaczmarka „Politeizm, a przyszłość Europy”.
 • Ukazały się książki: „Słowianie – Wiara i kult” autorstwa R. Merskiego (Watra) i Grzegorza Antosika oraz uzupełnione wydanie „Etyki Słowiańskiej” R. Merskiego. Ta ostatnia książka ukazała się także po angielsku.
 • Wydano podwójny (1/2[14/15]/2015) numer pisma rodzimowierczego „Gniazdo„.
 • Stowarzyszenie „Żertwa” z kujawsko-pomorskiego zorganizowało kilka otwartych wykładów, m.in. wykład dra hab. K. Kaczmarka „Politeizm, a przyszłość Europy” czy A. Bartwickiego („Swarga”) – „Miejsca kultowe Słowian”. Wykłady stanowiły zainicjowanie szerszego cyklu prelekcji.
 • Warmińskie stowarzyszenie „Kołomir” dokonało wznowienia wydanej w 2014 roku książki „Wiara, Ziemia, Rodzina” oraz z powodzeniem zorganizowało dwa spotkania rodzimowiercze w Olsztynie.
 • Pojawiły się nowe wspólnoty, których inicjatorami były osoby od wielu lat związane z ruchem rodzimowierczym – Krąg Radogost oraz Drzewo Przodków.
 • Toruńskie Stowarzyszenie „Kałdus” uzyskało wpis do KRS. Grupa zorganizowała także Spotkanie rodzimowierców z Torunia i okolic.
 • Gromada „Wanda” z Krakowa zorganizowała cykl Wieczorów Tradycji Słowiańskiej, a także wydała serię rodzimowierczych kartek pocztowych, z których zysk przeznaczono na cele charytatywne.
 • W Krakowie odbył się także „III Festiwal Poezji i Sztuki Rodzimowierczej„.
 • Warszawski oddział Stowarzyszenia na rzecz Tradycji i Kultury „Niklot” zorganizował dwuczęściowe spotkanie z etnologiem Marcinem Stańczukiem (Muzeum Wsi Radomskiej) pt. „Panteon Lechicki”, a także spotkanie z popularyzatorem historii i mitologii Arturem Szrejterem pt. „Dzieje Słowiańszczyzny Zachodniej a współczesna kultura popularna”.
 • W Dąbrowie Górniczej odbył się Festiwal Kultury Słowian „Stado„.
 • W dniach 26-28 listopada 2015 r. odbyła się w Krakowie VI Międzynarodowa Konferencja Naukowa z serii Colloquia Russica „Ruś a kraje kultury łacińskiej: społeczeństwo, kultura, religia (X–XVI w.)”, współorganizowana przez Muzeum Archeologiczne w Krakowie. Prelekcje wygłosili goście z Białorusi, Czech, Polski, Rosji, Serbii, Słowacji, Ukrainy i Węgier.
 • Słowiańskie dziedzictwo coraz śmielej przenika do popkultury:
  – Pod koniec roku ukazała się „Szeptucha” Katarzyny B. Miszczuk
  – Nakładem wydawnictwa Triglav ukazała się powieść „Wierni Bogom” Marcina Marchwickiego
  – Specyficzną wizję słowiańskiej mitologii zaprezentował Tomasz Duszyński w „Drodze do Nawii„.
  „Mieszko, wnuk Mieszka” to na poły biograficzna powieść historyczna Zenona Gołaszewskiego. Jak czytamy w opisie, autor (sam będący historykiem) stara się w niej przywrócić „dobre imię” Mieszka II. Wydawnictwo Wimana.

 

 • Nie brakowało także wydawnictw muzycznych o tematyce Rodzimowierczej i zbliżonej. Albumy o stylistyce utrzymanej w klimacie od muzyki średniowiecznej/ludowej przez jej mariaż z metalem, po czysty black metal wydali m.in.:
  – Biały Viteź „Odejść, by wiecznie żyć”
  – Jar „Nad brzegami Białe Przemszy”
  – Netherfell „Między wschodem, a Zachodem”
  – Stworz „Zagony Bogów”
  – Merkfolk „The folkbringer”
  – Thy Worshiper „Ozimina”
  – Percival Schuttenbach „Mniejsze zło”
  – Morhana „When the earth was forged”
  – Black Velvet Band „Pożoga”

Ciekawostki:

 • Na przylądku Arkona na niemieckiej wyspie Rugia archeolodzy znaleźli pozostałości po nieznanej dotychczas budowli, która mogła służyć Słowianom do celów kultowych. We wczesnym średniowieczu Arkona była głównym ośrodkiem religijnym Słowian zachodnich
 • Archeolodzy podwodni z Zakładu Archeologii Podwodnej UMK w Toruniu wyeksplorowali, zadokumentowali i wydobyli wyjątkowo rzadki zabytek – więcierz, czyli pułapkę na ryby. Zabytek pochodzi z okresu wczesnego średniowiecza, czyli panowania pierwszych władców Polski.
 • Zespół archeologów z Lublina i Sandomierza oraz poszukiwacze ze stowarzyszenia „Sakwa” podczas prac wykopaliskowych odkryli ślady do tej pory nieznanego grodziska w okolicach Opatowa. Badacze znaleźli liczne przedmioty m.in. nietypowy grot strzały oraz jamę przypominającą pochówek typu Alt Käbelich.
 • Cmentarzysko ludności iwieńskiej z wczesnej epoki brązu, powstałe ok. 2000 lat p.n.e., odkryli w Kałdusie k. Chełmna naukowcy z Instytutu Archeologii Uniwersytetu Mikołaja Kopernika (UMK) w Toruniu.

 

Rok obfitował również w obchody świąt licznie organizowane przez wspólnoty z całej Polski, a także wiele niewymienionych w zestawieniu wykładów, koncertów i wydarzeń kulturalnych.

Zobacz też:

4 Responses to “Rodzimowiercze podsumowanie roku 2015”

 1. avatar Gromko pisze:

  Genialne podsumowanie dla tych którzy nie mają jak śledzić tego wszystkiego na bieżąco. Daje to także obraz jak ruch się rozrasta i cieszy oby w tym roku także pojawiło się dużo nowych inicjatyw i oby stare się rozrastały.

 2. avatar Alex pisze:

  Jak na początki powrotu Słowiańszczyzny do świadomości Polaków to rok 2015 wyglądał wspaniale. Widać, że się wiele działo. Oby ten był równie owocny. Szykuje się otwarcie drugiego na Słowiańszczyźnie (pierwsze powstało w Rosji) Muzeum Mitologii Słowiańskiej koło Chojnic w Borach Tucholskich. Kształtów nabiera też projekt ziemi przeznaczonej na cele rodzimowiercze organizowany przez RKP. Ciekawe czy będą jakieś wydarzenia związane z wymyśloną datą 1050 lecia okupacji Polski przez Watykan.

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

top
This site uses cookies. Find out more about this site’s cookies.