Rodzimowiercze podsumowanie roku 2015

Ubiegły rok dla środowiska rodzimowierczego w Polsce upłynął pod znakiem wielu inicjatyw i znaczących wydarzeń. Poniżej przedstawiamy krótkie podsumowanie. Jeśli o czymś zapomnieliśmy lub nie wiemy prosimy o informację.

 • W dniach 22-23 VII w Łysogórach odbył się III Ogólnopolski Zjazd i Wiec Rodzimowierców. Na miejscu zjawili się delegaci większości wspólnot rodzimowierczych z całej Polski. W skład programu wchodziły prelekcje, obrzędy oraz oczywiście wiec. Do jego najważniejszych ustaleń należy przede wszystkim powołanie Konfederacji Rodzimowierczej – nieformalnej grupy mającej w zamyśle reprezentować interesy środowiska rodzimowierczego. Deklarację utworzenia konfederacji podpisały następujące wspólnoty:
  Gontyna
  Stowarzyszenie Żertwa
  Rodzimowiercy Pomorscy
  Stowarzyszenie Drzewo Przodków
  Wspólnota Rodzimowiercza „Krąg Radogost”
  Stowarzyszenie Kałdus
  WiD
  Gromada Swarga
  ZW Rodzima Wiara
  Wspólnota Rodzimowierców WATRA

11243804_1048755788482534_4949792734756550759_n

Zdj. Krzysztof Majcher

 • Łódzka wspólnota rodzimowiercza „Swarga” zorganizowała spotkanie przedstawicieli wspólnot uczestniczących w II Wiecu Rodzimowierczym połączone z otwartym Łódzkim Spotkaniem Słowiańskim. W maju wspólnota wraz z łódzkim oddziałem Niklota oraz „Drużyną Peruna” współorganizowała wykład dra hab. K. Kaczmarka „Politeizm, a przyszłość Europy”.
 • Ukazały się książki: „Słowianie – Wiara i kult” autorstwa R. Merskiego (Watra) i Grzegorza Antosika oraz uzupełnione wydanie „Etyki Słowiańskiej” R. Merskiego. Ta ostatnia książka ukazała się także po angielsku.
 • Wydano podwójny (1/2[14/15]/2015) numer pisma rodzimowierczego „Gniazdo„.
 • Stowarzyszenie „Żertwa” z kujawsko-pomorskiego zorganizowało kilka otwartych wykładów, m.in. wykład dra hab. K. Kaczmarka „Politeizm, a przyszłość Europy” czy A. Bartwickiego („Swarga”) – „Miejsca kultowe Słowian”. Wykłady stanowiły zainicjowanie szerszego cyklu prelekcji.
 • Warmińskie stowarzyszenie „Kołomir” dokonało wznowienia wydanej w 2014 roku książki „Wiara, Ziemia, Rodzina” oraz z powodzeniem zorganizowało dwa spotkania rodzimowiercze w Olsztynie.
 • Pojawiły się nowe wspólnoty, których inicjatorami były osoby od wielu lat związane z ruchem rodzimowierczym – Krąg Radogost oraz Drzewo Przodków.
 • Toruńskie Stowarzyszenie „Kałdus” uzyskało wpis do KRS. Grupa zorganizowała także Spotkanie rodzimowierców z Torunia i okolic.
 • Gromada „Wanda” z Krakowa zorganizowała cykl Wieczorów Tradycji Słowiańskiej, a także wydała serię rodzimowierczych kartek pocztowych, z których zysk przeznaczono na cele charytatywne.
 • W Krakowie odbył się także „III Festiwal Poezji i Sztuki Rodzimowierczej„.
 • Warszawski oddział Stowarzyszenia na rzecz Tradycji i Kultury „Niklot” zorganizował dwuczęściowe spotkanie z etnologiem Marcinem Stańczukiem (Muzeum Wsi Radomskiej) pt. „Panteon Lechicki”, a także spotkanie z popularyzatorem historii i mitologii Arturem Szrejterem pt. „Dzieje Słowiańszczyzny Zachodniej a współczesna kultura popularna”.
 • W Dąbrowie Górniczej odbył się Festiwal Kultury Słowian „Stado„.
 • W dniach 26-28 listopada 2015 r. odbyła się w Krakowie VI Międzynarodowa Konferencja Naukowa z serii Colloquia Russica „Ruś a kraje kultury łacińskiej: społeczeństwo, kultura, religia (X–XVI w.)”,współorganizowana przez Muzeum Archeologiczne w Krakowie. Prelekcje wygłosili goście z Białorusi, Czech, Polski, Rosji, Serbii, Słowacji, Ukrainy i Węgier.
 • Słowiańskie dziedzictwo coraz śmielej przenika do popkultury:
  – Pod koniec roku ukazała się „Szeptucha” Katarzyny B. Miszczuk
  – Nakładem wydawnictwa Triglav ukazała się powieść „Wierni Bogom” Marcina Marchwickiego
  – Specyficzną wizję słowiańskiej mitologii zaprezentował Tomasz Duszyński w „Drodze do Nawii„.
  – „Mieszko, wnuk Mieszka” to na poły biograficzna powieść historyczna Zenona Gołaszewskiego. Jak czytamy w opisie, autor (sam będący historykiem) stara się w niej przywrócić „dobre imię” Mieszka II. Wydawnictwo Wimana.

 

 • Nie brakowało także wydawnictw muzycznych o tematyce Rodzimowierczej i zbliżonej. Albumy o stylistyce utrzymanej w klimacie od muzyki średniowiecznej/ludowej przez jej mariaż z metalem, po czysty black metal wydali m.in.:
  – Biały Viteź „Odejść, by wiecznie żyć”
  – Jar „Nad brzegami Białe Przemszy”
  – Netherfell „Między wschodem, a Zachodem”
  – Stworz „Zagony Bogów”
  – Merkfolk „The folkbringer”
  – Thy Worshiper „Ozimina”
  – Percival Schuttenbach „Mniejsze zło”
  – Morhana „When the earth was forged”
  – Black Velvet Band „Pożoga”

Ciekawostki:

 • Na przylądku Arkona na niemieckiej wyspie Rugia archeolodzy znaleźli pozostałości po nieznanej dotychczas budowli, która mogła służyć Słowianom do celów kultowych. We wczesnym średniowieczu Arkona była głównym ośrodkiem religijnym Słowian zachodnich
 • Archeolodzy podwodni z Zakładu Archeologii Podwodnej UMK w Toruniu wyeksplorowali, zadokumentowali i wydobyli wyjątkowo rzadki zabytek – więcierz, czyli pułapkę na ryby. Zabytek pochodzi z okresu wczesnego średniowiecza, czyli panowania pierwszych władców Polski.
 • Zespół archeologów z Lublina i Sandomierza oraz poszukiwacze ze stowarzyszenia „Sakwa” podczas prac wykopaliskowych odkryli ślady do tej pory nieznanego grodziska w okolicach Opatowa. Badacze znaleźli liczne przedmioty m.in. nietypowy grot strzały oraz jamę przypominającą pochówek typu Alt Käbelich.
 • Cmentarzysko ludności iwieńskiej z wczesnej epoki brązu, powstałe ok. 2000 lat p.n.e., odkryli w Kałdusie k. Chełmna naukowcy z Instytutu Archeologii Uniwersytetu Mikołaja Kopernika (UMK) w Toruniu.

 

Rok obfitował również w obchody świąt licznie organizowane przez wspólnoty z całej Polski, a także wiele niewymienionych w zestawieniu wykładów, koncertów i wydarzeń kulturalnych.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*