search
top

Zbiórka na budowę świątyni

Wrocławska Watra prowadzi zbiórkę pieniędzy na budowę pierwszej po blisko tysiącu lat świątyni. Teren już jest, ale potrzebne są fundusze na budowę.
Z potrzebnych na ten cel 70 tyś. złotych w krótkim czasie zebrano już ponad 11 tyś.
Pomóc można dowolnym datkiem.

Świątynie słowiańskie znamy chociażby ze słynnej Arkony, Radogoszczy czy Szczecina. Mimo, iż rodzimowierstwo odwołuje się do Przyrody i większość obrzędów odbywa się na jej łonie, świątynia odegrałaby niebagatelną rolę w budowaniu ruchu. Samo jej istnienie stanowić będzie czytelny sygnał, że religia taka jak Rodzimowierstwo w ogóle istnieje; ponadto mogłaby stać się idealnym miejscem dla wszelkich rodzimowierczych inicjatyw kulturalnych.

Informacje dot. wpłat:
https://watranews.wordpress.com/wsparcie-dla-watry

chramzzewnc485trzdetal

Zobacz też:

8 Responses to “Zbiórka na budowę świątyni”

 1. avatar Alex 86 pisze:

  Gwoli ścisłości należy dodać, że Watra nie jest pierwsza. Pierwszy bowiem na pomysł budowy chramu wpadł RKP. Ich projekt jednakże jest bardziej rozbudowany i droższy, ponadto zakłada kupno, a nie dzierżawę ziemi. Możliwe więc, że Watra będzie pierwsza jeśli chodzi o postawienie świątyni. Kibicuję obu projektom, gdyż wniosą one bardzo dużo do rodzimowierstwa. Świątynie pokażą, że ta wiara żyje, staną się swoistymi centrami nie tylko kultu, ale i kultury słowiańskiej. Być może przyciągną licznych zaciekawionych ludzi, którzy mają obecnie blade pojęcie o wierzeniach Słowian. U dużej części z nich ciekawość zmieni się w zainteresowanie, a może i w coś więcej. Moim zdaniem krótko po zbudowaniu pierwszego chramu i odprawieniu w nim pierwszego obrzędu nastąpi znaczne przyspieszenie rozwoju rodzimowierstwa. Jest prawdopodobne, że zaraz po pierwszych chramach pojawią się następne. Kolejne związki wyznaniowe oraz gromady rodzimowiercze zaczną zazdrościć Watrze i (liczę na to) RKP patrząc na okazałe świątynie, więc zakasają rękawy do budowy własnych… Stąd tylko o krok do jednego chramu w każdym dużym mieście. Trzeba tylko zakopać wojenne topory i pogodzić się wzajemnie. W ten sposób bowiem zbiórki kasy znacznie przyspieszą.

 2. avatar Msk pisze:

  Kolejni Rydzykowie na horyzoncie…Jeżeli jakimś cudem, w co nie wierzę, wybudują tę Kącinę to później znów zbieranina na utrzymanie, wyposażenie, pewnie ktoś zrezygnuje z pracy żeby tam siedzieć 24h/7 i kolejna zrzutka na jego utrzymanie…

  • avatar Duchtynia pisze:

   No i co cię to obchodzi? Nie chcesz – nie płać. Są tacy co chcą, co cię to obchodzi? Kolejna genialna logika, na obrzędowe sprawunki w swojej wspólnocie też się nie złożysz bo „rydzyk”? Zakładając, że istniejesz poza internetem.

   • avatar Msk pisze:

    Pierwszy rodzimowierczy moher, u nich tak samo, skrytykujesz ciągłe „daj!” i strzyżenie naiwnych (kto rozliczy z funduszy jak budowla nie powstanie?) to zaraz atak i tradycyjne co cię to obchodzi. Wyrażam po prostu swoją opinię, chyba można? czy też można tylko chwalić a w przeciwnym wypadku w ogóle zrezygnować z wpisu?
    Z tego co wiem to wpłaty stanęły w miejscu, mimo zapowiedzi że do końca roku będzie wszystko. Jestem inżynierem budownictwa i wiem, że wstępny kosztorys zawsze nie wystarcza, no ale zobaczymy.

    • avatar Duchtynia pisze:

     Nie no jasne, wszędzie mohery – jeszcze raz pytam co cię obchodzi kto i czy płaci na czyjąś zbiórkę? Ty płacisz? Bo jak nie to zajmij się czymś pożytecznym. Ktoś próbuje coś zrobić, a temu przeszkadza, że zbiera na to kasę. Siłą jej nie zbiera. Osobiście mam do inicjatywy kilka zastrzeżeń, ale są one jednak nieco innego rodzaju niż „hurr ktoś zbiera kasę, jak tak można, naiwniacy, Rydzyk, mohery!”. Trudno krytyką nazwać płacz, że ktoś ośmielił się poprosić o pieniądze na coś, co będzie służyć wszystkim. Zbiorą, nie zbiorą, ich problem. „Konkurencja” też zbiera.
     A zbiórki Watry z tego co wiem mają się dobrze.

    • avatar Sławomir Brzozowski pisze:

     Msk – jeżeli wyrażasz „swoją opinię” to miej odwagę przedstawić się z imienia i nazwiska. Pisząc takie słowa anonimowo jesteś tylko zwykłym internetowym trollem i twoja opinia nikogo nie obchodzi. Inżynier budownictwa się znalazł 😀 To przedstaw nam się inżynierze.

 3. Kiedy kopano fundamenty, bylo tu szczere pole, dzis Swiatynie otacza kilkudziesieciotysieczne eleganckie blokowisko Miasteczko Wilanow; zlosliwi mowia o tej ostoi ambitnych pracownikow korporacji – „Lemingrad”. Kiedy do niewielkiej niezamoznej parafii przychodzi z Warszawy prosba o pieniadze, to nie budzi to entuzjazmu.

Trackbacks/Pingbacks

 1. Kim nie jest żerca? | Duchtynia - […] staje się głównie na czas obrzędów. A więc kilka razy do roku. Pod artykułem dotyczącym zbiórki na świątynię zbulwersowany czytelnik …
 2. Kim nie jest żerca? | Słowianie - Wiara Przyrodzona - […] staje się głównie na czas obrzędów. A więc kilka razy do roku. Pod artykułem dotyczącym zbiórki na świątynię zbulwersowany czytelnik zarzucił …

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

top
This site uses cookies. Find out more about this site’s cookies.