Zbiórka na Muzeum Mitologii Słowiańskiej

„Muzeum Mitologii Słowiańskiej to niekomercyjny projekt, w którym za główny cel postawiliśmy sobie szeroko zakrojoną edukację historyczno-kulturalną. Poprzez atrakcyjne ekspozycje, wydarzenia artystyczne, fachowe wydawnictwa i ciekawe lekcje muzealne chcemy popularyzować wiedzę o wierzeniach i kulturze duchowej dawnych Słowian” – piszą o swoim przedsięwzięciu pomysłodawcy.

Jeśli uda się je zrealizować, już niebawem w grodzisku Owidz nieopodal Starogardu Gdańskiego, powstanie pierwsza w Polsce (i Europie) placówka poświęcona mitologii słowiańskiej. Jak słusznie zauważają inicjatorzy akcji, dzieci w szkole uczą się o mitologiach greckiej, rzymskiej, czasem też egipskiej i nordyckiej – ale jakoś rodzimej wśród nich brak. Oczywiście, na pamięć znamy starą śpiewkę o”braku źródeł” oraz „nie dającej się zrekonstruować politeistycznej religii”, która istniała najwyraźniej tylko po to, aby móc zostać obaloną i zapomnianą. A przynajmniej taką wizję proponuje nam MEN.

Zbiórka Muzeum Mitologii Słowiańskiej

Jest szansa, że sytuacja ta może wkrótce ulec powolnej zmianie, a pierwszym krokiem będzie właśnie Muzeum Słowiańskie, w którym słowiańskie dzieci (ale również – a może przede wszystkim – także ich rodzice) dowiedzą się wreszcie w co wierzyli ich ojcowie i że nie są to bynajmniej wierzenia wymarłe czy też zapomniane. Projekt realizowany jest w partnerskiej współpracy Stowarzyszenia Ekologiczno-Kulturalnego „Wspólna Ziemia” oraz Samorządowej Instytucji Kultury Grodzisko Owidz i ma w założeniu być  „atrakcyjnym i niepowtarzalnym produktem turystycznym, który w sposób nowoczesny i niebanalny popularyzował będzie wiedzę o przed- chrześcijańskiej kulturze duchowej Słowian„.

W Muzeum jego twórcy chcą pokazywać kopie zachowanych zabytków archeologicznych, ale i ślady mitologii utrwalone we współczesnej sztuce, literaturze, muzyce – ale i popkulturze, stąd „(…) obok kopii Światowida ze Zbrucza, Świętowita z Wolina czy repliki świątyni z Arkony, w muzeum naszym będzie też miejsce na reprodukcje inspirowanych mitologią słowiańską prac Zofii Stryjeńskiej czy na plansze z popkulturowych komiksów z Babą Jagą w jednej z ról„. Na tym jednak nie koniec, gdyż w zamyśle muzeum posiadać ma także „słowiańską biblioteczkę”, ukazywać elementy przedchrześcijańskie przetrwałe w kulturze ludowej, a także realizować lekcje muzealne o kosmologii Słowian.

Jak widać – jest w tym przedsięwzięciu ogromny potencjał, w szczególności dla Rodzimowierców chcących promować nie tylko swoją wiarę, ale i kulturę będącą w końcu dobrem narodowym. Żeby jednak mogło się to stać, potrzebne są pieniądze – i tu apel autorów o datki. W tym celu przygotowali oni zbiórkę w serwisie PolakPotrafi.pl. Jak informują, koszt realizacji pierwszego etapu muzeum (na powierzchni ok. 150 m²) to 65.000 zł, z których zabezpieczone jest już 45.000. Jak łatwo policzyć różnica wynosi 20.000 zł, o których wpłatę proszą autorzy pomysłu. Zbiórka trwa do 8 IV 2017, zebrano już blisko połowę potrzebnej sumy, a jeśli uda się zebrać całość – pierwsze ekspozycje udostępnione zostaną już na najbliższą Noc Kupały w czerwcu 2017.  

Wpłat można dokonywać także przekazując 1% podatku, jednakże pieniądze z tego rodzaju datku spłyną do autorów dopiero w lipcu lub sierpniu. Obecnie trwa opracowywanie szczegółowej koncepcji merytorycznej muzeum oraz aranżacji jego przestrzeni; następnie przyjdzie czas na zlecenie wykonania i montażu eksponatów oraz scenografii oraz kampanię promocyjną. Na to wszystko potrzeba jednak pieniędzy.

Warto więc wesprzeć realizację projektu i rozsyłać o nim wici – niewiele potrzeba, aby muzeum już wkrótce otworzyło swoje podwoje.

Więcej informacji znaleźć można na stronie zbiórki oraz oficjalnej witrynie internetowej przedsięwzięcia Muzeum Słowiańskie.

Strona zbiórki

Profil FB inicjatywy

Strona muzeum

Projekt Muzeum Mitologii Słowiańskiej

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*