O nas

Duchtynia to blog poświęcony współczesnej rodzimej wierze i kulturze Słowian. Prowadzony jest przez kilku autorów. Na co dzień zajmujemy się różnymi sprawami i mieszkamy w różnych częściach Polski. Łączy nas religia i zainteresowanie przedchrześcijańskimi korzeniami. Staramy się opisywać prawdziwe informacje i prostować bezmyślnie powielane bzdury. A także wrzucać okazyjne łyżki dziegciu do rodzimowierczych barci, w – naturalnie – jak najlepszej intencji.

Nazwa strony nawiązuje do jednego z licznych i ciekawych pomysłów Stanisława Szukalskiego. Według jego koncepcji Duchtynia miała być centrum historii i kultu Słowiańszczyzny. Miejsce dla takiej inicjatywy Szukalski widział w Smoczej Jamie na Wawelu. Tam miał stanąć monumentalny pomnik Józefa Piłsudskiego, któremu towarzyszyłaby nie mniej spektakularna replika Idola Zbruczańskiego, mająca w miejsce twarzy bogów oblicza polskich bohaterów.

Treści zamieszczane na stronie często pisane są kolektywnie i wyrażają prywatne stanowisko autorów. Duchtynia nie jest oficjalnym serwisem żadnej gromady czy związku wyznaniowego.

Masz temat na ciekawy artykuł? Pisz.

St. Szukalski – Projekt Duchtyni z 1978 r.