Buddyzm

Buddyzm – najważniejsze zagadnienia

Jako Szlachetną Ośmiostopniową Ścieżkę rozumie się Ośmiorakę, czyli inaczej Ośmioaspektową. Na czym owa metoda bazuje i jaki jest jej związek z religią buddyzmu? Zajrzyj w dalsze akapity.
Jest to metoda bazująca na wskazaniach, zaleceniach, normach, przykazach, które powinny być przestrzegane ale nie dla zasady, lecz po to, aby samemu sobie pomóc- nie doprowadzić do powstawania cierpienia. Ze względu na owe osiem stopni, w grę wchodzi osiem punktów wyjścia rozumianych jako filary. Jeżeli jednostka będzie je przestrzegała, całkowicie wyzbędzie się tego, co negatywne. I tym samym przejdzie z samsary do stanu nirwany. Oczywiście bazą wpływającą na to, że zrodziła się Ośmioraka Ścieżka była Czwarta Szlachetna Prawda, to jest Prawda o Ścieżce Prowadzącej do Ustania Cierpienia. Wszystko to natomiast sprowadza się niewątpliwie do Buddy.

To Budda głosił naukę opierającą się na przekonaniu, że skupienie, cnota i wiedza są wartościami w życiu człowieka pozwalającymi mu na bycie perfekcyjnym. Trzymając się charakteryzowanej drogi natomiast, a więc Ośmiostopniowej Ścieżki, mamy okazję dojść do celu istnienia oraz go zrozumieć, zapewniając sobie idealny stan duchowy.
W kontekście omawianej Ścieżki, niewątpliwie trzeba również poruszyć aspekt Koła Dharmy. Polega ono na specyficznej prezentacji z ośmioma szprychami, co właśnie ma być odzwierciedleniem Szlachetnej Ośmiostopniowej Ścieżki. Cztery Szlachetne Prawdy wbrew pozorom wcale nie są łatwe do zrozumienia tak od razu, wymagają dużego stopnia wtajemniczenia w buddyzm i swego rodzaju oświecenia. By je pojąć trzeba wyjść zatem właśnie od analizowanej tu Ośmioraki, na jaką składa się kilka kluczowych wartości- Właściwy Pogląd, Właściwe Postanowienie, Właściwe Słowo, Właściwy Czyn, Właściwe Zarobkowanie, Właściwy Wysiłek, Właściwa Uważność, Właściwa Medytacja.